Nová Buchanka očima 3D designéra
2.8. 2023 | UAZ

Na základě spolupráce tuzemské skupiny AMC a českého designéra Rostislava Prokopa vznikl tento přelomový set renderů, který ukazuje ikonickou Buchanku (UAZ 2206) v možném druhogeneračním provedení. Moderní pojetí kráčí v duchu současných konstrukčních trendů, avšak neopomíná odkazovat na původní provedení.

Už v roce 2018 oslavila ruská Buchanka své 60. výročí, přičemž při této příležitosti vznikla varianta UAZ 2206 Jubilejní, která se měla vyrábět pouhý jeden rok, nicméně kvůli vysokému zájmu Evropanů se výroční model udržel ve výrobě dodnes. A jak by vůz vypadal ve své druhé generaci? To napoví 3D design z dílen českého návrháře Rostislava Prokopa.

Automobil odpovídá zcela novému pojetí, avšak neopomíná na původní proporce, rozložení náprav, rozvor nebo ikonický střešní „kšilt“. Podvozek je kompletně přepracovaný a využívá nezávislého zavěšení i klasických diferenciálů v masivních obalech. Jde o velkou změnu oproti původním tuhým nápravám.

Přední část odkazuje na původní model svými kulatými světlomety i blinkry, které jsou zajisté plně LED diodové. Vůz se dále chlubí designovou horní maskou a spodní tvarovanou maskou s mřížkou. Zachovaná zůstala také klapka náporového sání, opět odkazující na originální Buchanku.

Plastové nárazníky a blatníky evokují dojem rychlosti, zatímco boční výlisky umístěné nad blatníky podporují boční aerodynamiku vozu. Součástí designu jsou rovněž odolné boční nášlapy vyrobené z lehkých kovů.

Na bocích dále najdete prolisy dveřních pantů, úzké kliky a vertikálně orientovaná zpětná zrcátka. Oproti první generaci se návrh druhé generace liší v nasazení dvou bočních křídlových dveří, nikoli jen jedněch jako u současného provedení.

Ocelové off-roadové disky doplňují mohutné terénní pneumatiky BF Goodrich, které automobilka UAZ používá například u expedičních limitovaných sérií UAZ Patriot, UAZ Hunter či UAZ 3909.

Podoba novodobé Buchanky počítá rovněž s integrovaným střešním nosičem, který zároveň plní funkci střešního úložného prostoru. Na bocích mají své místo podélné nosiče, zatímco o dostatečně osvětlení okolí vozu se starají přídavné střešní světlomety.

Přepracovaná byla rovněž zadní část, kde nejvýrazněji zaujmou LED diodové světlomety ve tvaru písmene L. Třetí brzdové světlo, umístěné na vrchu střešního nosiče, je také LED diodové.

Vozidlo se stále drží klasické karosářské koncepce, nicméně nyní nabídne tři místa vpředu, tři místa v protisměrné řadě a tři místa v další řadě. Celkem se tedy bavíme o devíti místech k sezení, tedy o maximálním možném počtu jako u aktuálně prodávaného modelu UAZ 2206.

Projekt skupiny AMC a návrháře Rostislava Prokopa ukazuje věrohodnou podobu možné druhé generace legendární Buchanky, která ovšem s největší pravděpodobností nevznikne. Automobilka UAZ se nyní zaměřuje na zdokonalení stávajícího portfolia, které ve svém současném provedení prakticky nemá přímou konkurenci.

Automobily značky UAZ lze zakoupit v autorizované sítí UAZ AMC, přičemž lze vybírat z několika modelových řad zahrnujících například UAZ Patriot, UAZ Pickup, UAZ Profi, UAZ 2206, UAZ 3909, UAZ Hunter a další. Více informací pak najdete na webu www.uaz.cz.